گاه نوشته های مهدی بیاضی

tail -f /dev/mind > blog

گاه نوشته های مهدی بیاضی

tail -f /dev/mind > blog

طبقه بندی موضوعی

۲ مطلب در مهر ۱۳۹۲ ثبت شده است

Emacs بی شک یکی از قوی ترین نرم افزار های توسعه کد و ادیت فایل هست. مخصوصا به نظرم قوی ترین و بهترین نمونه برای حالت متنی و یا ترمینال یا کنسول.

ایمکس طرفداران خیلی زیادی داره و با وجود اینکه چندین سال هست رابط گرافیکی کاربر توسعه پیدا کرده و فراگیر شده هنوز Emacs به زندگی خودش ادامه می ده و توسعه داده می شه و طرفداران خاص خودش رو داره.

شاید سوال بشه برای برخی که در سالهای دور و زمانی که واسط گرافیکی کاربر نبود و همه در محیط هایی شبیه به داس یا شل لینوکس کار می کرد این برنامه می تونست توجیح داشته باشه ولی الان چی؟!

به نظرم چند تا دلیل داره. یکیش اینکه این نرم افزار خیلی قدیمی هست (۳۷ ساله!) و برخی ها بهش معتاد شدن ! دلیل دیگه اینکه در برخی شرایط کاربرانی هستند که هنوز با محیط های متنی کار می کنند. برای مثال دسترسی های ssh یا سرور ها. یک مورد دیگه هم اینکه این برنامه واقعا قوی و جذاب هست و اگر بهش مسلط بشین واقعا سریع و کاربردی هست.

در نهایت نکته ای که هست emacs مدتی هست که با روش های مختلف دارای ظاهر گرافیکی هم شده. اگر توی لینوکس یا سیستم های مبتنی بر یونیکس بسته emacs رو نصب کنید معمولا با یک ظاهر گرافیکی ساده مواجه می شید. نکته ای که در برخی موارد مشکل زا هست. اگر نیاز شما فقط از طریق ترمینال و شل هست (مثلا ssh) پیشنهاد می کنم حتما بسته emacs-nox11 رو نصب کنید که خیلی کم حجم تر هست و کلی بسته اضافی گرافیکی رو نصب نمی کنه. البته این مورد یک مورد مهم در مواردی مثل سرور هایی هست که محیط گرافیکی ندارند اصلا. مثل FreeBSD و Ubuntu Server و ...

۰ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۲ ، ۱۷:۴۲
مهدی بیاضی

امروز داشتم بسته جدید Postfix رو روی آخرین نسخه پایدار Freebsd (نسخه ۹.۲) نصب می کردم. همه چیز خوب پیش می رفت تا اینکه در مراحل آخر کامپایل یک مشکل عجیب پیش اومد. وقتی سیستم نصب تلاش می کرد کاربر جدیدی با نام postfix بسازه این خطا داده شد:

pw: user 'postfix' disappeared during update

نکته جالب اینکه بعد از این مشکل امکان ساخت یا حذف این کاربر وجود نداشت ! برای ساختن کاربر خطای زیر:

pw: user 'postfix' already exists

و برای حذف این خطا داده می شد:

# pw deluser postfix
pw: no such user `postfix'

مراحل نصب هم که دیگه پیش نمی رفت. اما راه حل این مشکل زیاد سخت نیست. کافی هست که فایل /etc/passwd دوباره ساخته بشه. برای این کار دستور زیر باید اجرا بشه:

# pwd_mkdb -p /etc/master.passwd
۰ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۲ ، ۱۶:۵۲
مهدی بیاضی